Kategoriler ...

Yasal Takip Durumuna Giren Kişi Sayısı Belli Oldu!!!


Merhabalar maalesef yılın ilk kredi kartı verileri gelmeye başladı ve bunlardan biri de yasal takibe giren vatandaşlarımızın sayısı. Rakamlar düştü, hatta yasal takibe giren yok gibi bir yazı yazmayı inanın çok isterdik ama maalesef rakamlar oldukça iç karartıcı. 2018 yılı Ocak ayında kredi ve kredi kartı yasal takibine giren kişi sayısı tam 151,1 bin  oldu.

 

Ülkemizde son yıllardır finansal okur yazarlık üzerine çalışmalar yapılsa da, bankalar, kamu kurumları ve hükümet bu konuda uzun uzun çalışmalar yapıp vatandaşlara ulaştırmasına rağmen hedeflenen finansal okur yazarlık durumuna gelemedik. Tek tesellimiz bu yıl Ocak ayı verileri ile 2017 yılı Ocak ayı verileri aynı olması. Rakamlar azalmadı ama artmadı da.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinin, negatif nitelikli bireysel kredi ve kredi kartı Ocak 2018 raporundaki verilere göre,

Ocak ayında bireysel kredi kartı borcundan dolayı 82.6 bin kişi yasal takibe girerken

Ocak ayında bireysel kredi borcundan dolayı 89.2 bin kişi yasal takibe girmiş durumda.

 

2018 Ocak ile 2017 Ocak arasında bir değerlendirme yapmak gerekirse;

2017 yılına nazaran 2018 Ocak ayında bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe giren kişi sayısı %14 düşmesine rağmen , 2017 yılı Ocak ayına göre 2018 Ocak ayında bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe giren kişi sayısı %20 artış gösterdi.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir