Kategoriler ...

Kredi Notum Kaç Olmalı


Kredi kullanmak isteyen herkesin en az bir kere sorduğu sorudur: Kredi Notum kaç olmalı. Kredi Notu herkesin bildiği gibi istediğiniz kredinin bankalarca onaylanması için en önemli kriter. O zaman kredi notlarını bir inceleyelim.

 

Öncelikle kredi puanı ile ilgili bilmeniz gereken bir kaç husus bulunmaktadır;

  • Kredi notu, ülkemizde 9 bankanın öncülüğünde kurulan KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından oluşturulmaktadır,
  • Bütün bankalar KKB’ye kullanıcı verilerini göndermek zorundadır,
  • Ulaştırılan verile sonucunda 1 ila 1900 puan arasında bir kredi notu oluşmaktadır
  • 5 yıl boyunca eğer aktif bir kredi kartı / kredi / kredili mevduat  hesabı (KMH) kullanmayanların kredi puanı sıfır olacaktır.

 

Kredi Notu Nasıl Değerlendirilir?

Bankalar bireylerin kredi notu hızlı ve otomatik bir değerlendirme aracı olarak kullanmaktalar. Buradaki ilk amaç, kredi başvurusunda bulunan tüketicinin ilk değerlendirmesini hızlıca yapmak.

Kredi not aralıkları değerlendirme sonuçlarının ne olacağına dair büyük ipuçları verir. Şimdi isterseniz kredi not aralıkları ve ne anlama geldiklerini inceleyelim;

 

1 – 699 : En Riskli anlamına gelir ki bu grubun kredi cevabının red olması neredeyse ışık hızında olacaktır. Çünkü, borcuna sadık olmayan, ödemelerini yapmayan, bankalar nezdinde hiçbir şekilde çalışılması mümkün olmayan grup. Sizin bu grupta olmamanızı ümit ediyoruz. Eğer bu grupta ise daha önceki yazılarımızı okuyarak en kısa sürede güvenilir duruma çıkabilirsiniz.

 

700 – 1099 : Orta Riskli anlamına gelir. Bu grubunda kredi alması çok zor ama en azından iyi bir kefil, iyi bir maaş bordrosu ve puanın düşmesine sebep olan durumların yavaş yavaş ortadan kalktığını gösteren hareketler olursa kredi alabilme ihtimali vardır.

1100 – 1499 : Az Riskli anlamına gelir. Bu grupta kredi notu düşmesine sebep olayların artık olmaması yada bitmeye yakın olması kuvvetle ihtimaldir. Tabii puan aşağıdan yukarıya doğru yönde ise eğer tersi İyi gruptan buraya düşülmüşse bankalar bayağı bir zorluk çıkaracaktır. Onun haricinde bu grup kredi alabilir ama kefil, ipotek gibi durumlar söz konusu olacaktır.

1500 – 1699 : İyi anlamına gelir. Bu grup durumunu bozmadıkça kafası rahat. Ödemelerini düzenli yaptığı bankalarla düzgün çalıştıkça kredi almaktan yana sorun yaşamaz ama kredi miktarı konusunda sorunlar oluşabilir.

1700 – 1900 : Çok İyi anlamına gelir ki bu grup kafası en rahat olan çok aşırı yüksek kredi miktarı olmadıkça hiçbir sorun yaşamadan kredi alacak olan gruptur.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir