Kategoriler ...

Kredi Notuna Göre Kredi Kullanma İhtimali


Bankaların kredi verme de en büyük ölçütü artık kredi notu olmuş durumda. Kredi notunuz ne kadar yüksek ise almak istediğiniz kredinin onaylanması da o kadar kolay olacaktır.

 

Kredi notu, Anlaşmalı bankalar arasında müşteri verilerinin KKB’de (Kredi Kayıt Bürosu) toplanıp belirli bir algoritma ile puanlama sistemi ile ifade edilmesidir. KKB; 1995 yılında Türkiye’nin önde gelen 9 bankası tarafından, 2014 yılında toplamda 154 üyeye ulaşan Türkiye’nin tek kredi bürosudur.

 

Kredi Not Aralıkları Nedir, Neyi İfade Eder?

Kredi Notu 1 ile başlamakta 1900 ile bitmektedir. Son 5 yıldır kredi, kredi kartı yada Kredili Mevduat Hesabı kullanmamış kişilerin kredi puanı olmayacaktır. Onun haricindeki herkesin 1 ile 1900 arasında bir puanı olacaktır.

1 – 699 : Açıkçası kimse bu aralıkta olmak istemez. Bu not aralığındaki bir kişinin kredi alması mucizelere bağlıdır desek abartmış olmayız. Fakat diğer yazılarımızı okursanız kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi öğrenip kısa zamanda kredi alabilecek duruma gelebilirsiniz.

700 – 1099 : Bu not aralığı da oldukça sıkıntılı ama bir önceki puan aralığına istinaden en azından kefil yada gayrimenkul ipoteği ile kredi alma olasılığı mevcut. Bu gruptakilerde diğer yazılarımızdaki kredi not yükseltme tavsiyelerimizi okumalılar.  

1100 – 1499 : Diğer iki gruba istinaden daha az riski olan puan aralığıdır. Bu gruptakiler kredi çekebilir, bir çok banka düşük miktarda da olsa kredi verebilir. Fakat konu 50 000, 100 000 gibi rakamlar olursa sıkıntı çekebilirler. Bir de banka politikası gereği kefil istenebilir. Bu rakamın ne kadar olduğundan ziyade bankanın politikasına bağlıdır.

1500 – 1699 : Kredi alma açısından sorun yaşamayacak gruptur. Bankalar kefil talep etmeyecektir. Sıkıntısız ve bankaların kredi vermek için aradığı kişilerin puan aralığıdır.

1700 – 1900: En rahat kredi alabilecek grup. Tabiri caizse hayat bu gruptakilere güzel desek yeridir. Hiçbir şekilde sorun yaşamazlar.

 

Kredi notu 1500 altında olan kişiler için kesinlikle kredi notu yükseltmeye dair yazılarımızı dikkatlice okumalarını ve uygulamalarını tavsiye ediyoruz.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir