Kategoriler ...

Yeni İşyeri Açacak Olanlara KOSGEB Desteği


Yeni İşyeri Açacak Olanlara KOSGEB Destekleri Devam Ediyor. 2018’de KOSGEB’den Nasıl Destek Alınır?

Devlet kurumları yeni bir iş yeri açarak ticarete atılmak isteyenlere çeşitli destekler veriyor. 2018 yılı itibariyle yeni işyeri açacak olanlara KOSGEB devlet desteği 14 sektörde devam ediyor ve Türkiye’nin her yerinden girişimciler için başvuru bekleniyor. Üstelik sadece KOSGEB değil iş kurma kredisi veren bankalar da var. Şimdi hem KOSGEB desteklemeler hem de iş yeri açma kredileri hakkında incelemelerimizi yayınlayacağız.

KOSGEB İŞYERİ AÇMA KREDİSİNE NASIL BAŞVURULUR?

Devlet ülke genelinde üretimin artması adına çeşitli teşviklerde bulunuyor. Bu kapsamda KOSGEB üretime dayalı, yenilikçi girişimcileri desteklemek adına 50.000 TL hibe kredi, 100.000 TL de faizsiz kredi veriyor. Üstelik daha önce iş yerini açtıktan sonra başvuru kabul eden kurum, Şubat 2017 den itibaren iş yerini kurmadan da KOSGEB girişimcilik kredisi başvurularını kabul etmeye başlamıştı. İş yeri açma kredisi devlet destekli olduğu için hem hibe şeklinde hem de faizsiz verilmektedir. KOSGEB işyeri açma kredisi nasıl alınır derseniz bunun için kurumun bazı şartları vardır ve bu şartların yerine getirilmesi zorunludur. Ondan sonra işyerinizi açabilirsiniz.

İŞYERİ AÇMA KREDİSİ ŞARTLARI NEDİR?

Öncelikle yeni işyeri açacak olanlara KOSGEB devlet desteği kapsamında ilk olarak KOSGEB’in girişimcilik eğitimlerine katılmak ve sertifika sahibi olması gerekmektedir. Eğitimler, Türkiye’nin her yerinde çeşitli zamanlarda yapılmakta ve  32 saatlik bir girişimcilik eğitimi bulunmaktadır. Kurumun sitesinden size en yakın yerdeki eğitimin yerini ve zamanını öğrenebilirsiniz. Eğitimi tamamlayıp sertifikanızı aldıktan sonra KOSGEB sitesi üzerinden başvurunuzu yapabilir, istenen evrakları tamamlayıp teslim edebilirsiniz.

KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından organize edilmektedir. Bu yüzden yeni işyeri açacak olanlara KOSGEB devlet desteği ülke ekonomisini canlandırmak, üretimi teşvik etmek, modern dünyanın gereklerine ayak uydurmak ve istihdam sağlamak amacıyla veriliyor. Kabul edilen projelerde de üretim olması öncelik tutuluyor. Bu sebeple KOSGEB’e destekle almak için başvurduğunuz projenizin kurumun desteklediği sektörlerde olması ve en ince ayrıntısına kadar planlanması gerekir. Devletin verdiği faizsiz kredi fırsatı sadece KOSGEB’le sınırlı değil. TÜBİTAK ve SYDV da işyeri açma desteği veriyor.

Ayrıca devlet kurumları haricinde yeni işyeri açacak olanlara KOSGEB devlet desteği yanında iş yeri açma kredisi veren bankalar da vardır. İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, Denizbank, Odeabank, TEB, Şekerbank, Ziraat Bankası, Halkbank gibi pek çok banka yeni dükkan açacak olanlara uygun ödeme imkanlarıyla kredi vermektedir.

İlerleyen yazılarımızda www.ihtiyacimkredi.com olarak tüm bankaların yeni işyeri açacak olanlara verdikleri kredileri de inceleyeceğiz.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir