Kategoriler ...

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Giderek artan ihtiyaçlar, hobiler derken kazandığımız paralar yetmemeye başlıyor. İhtiyaç kredisi ile çözümler üretiyoruz. Peki tüketici kredisi nedir, nelere dikkat etmeliyiz.

İlerleyen yaşlar ile evlilik, çocuk, eğitim gibi masraflarda eklenince farklı çözümler ihtiyacı duyulmaya başlıyor. Kısaca bu ihtiyacın çözümü de tüketici kredisi adı veriyoruz. Önceden eş dost akraba yöntemleri işe yarıyordu fakat gelişen dünyada herkesin aynı sıkıntıları yaşıyor olması artık çözüm yeri olarak bankalar oldu. Bankalarda ihtiyaç kredisi çözümünü sundu.

Günümüzde bütün bankaların ihtiyaç kredisi seçenekleri var. İhtiyaç kredileri ilk çıktığında bir çok banka tek alternatif sunuyordu. Her geçen gün artan ihtiyaçlar ve her ihtiyacın rakamlarının büyüklüğünün farklı olması açısından bankalar artık ev için konut kredisi, araba için taşıt kredisi, evlenenlere düğün kredisi gibi çeşitli krediler ve seçenekleri sunmaktadır. Buna rağmen günümüzde büyük bir kesim dönem dönem gelirlerinin haricinde kendilerini refaha ulaştıracak rakamlarda kredilere ihtiyaç duymaktadır. Burada gene ihtiyaç kredileri ve alternatif seçenekleri devreye girmekte. Şu an için her bankanın neredeyse aldığı kredi faizi aynı ama faizden daha önemli başka kesintiler farklılık yaratmakta. Bunlar dosya masrafları, sigorta bedeli gibi kalemlerdir. Kredi çekerken vade ve faiz oranlarına odaklanıp aklınızda olmayan birçok gider kalemi yüzünden istediğinizden daha az bir kredi çekmiş olabilirsiniz. Bankalar ile kredi görüşmelerinizi yaparken kesinlikle faiz harici gider kalemleri ile de konuşmayı ihmal etmemelisiniz.

İhtiyaç kredileri kısa ve düşük tutarlı olan ihtiyaçlar için düşünülmüş bir kredi türüdür. Ek hesap limitleri gibi az değil ama konut yada taşıt kredileri gibi de çok yüksek tutarlarda olmamaktadır. Tüketici kredilerinde bir ticari amaç yoktur. Ticari krediler daha farklı incelenmekte ve direk ticari krediler bölümünden işlem yapılmaktadır. Vade olarak ihtiyaç kredilerinde bankalar 12-24-36 ay vade seçenekleri sunmaktadır. 36 aydan daha uzun vadelere bankalar pek sıcak bakmıyorlar. Bankalar verdikleri kredilerde alt limit 1.000 TL tutuyor ve daha altına ek hesap gibi yöntemler sunuyorlar. Tavan rakam ise kredi çekenin kredi puanından, bankanın politikasına kadar bir çok değişkene bağlıdır.

Banka ile ihtiyaç kredisi görüşürken hemen ilk görüştüğünüz banka ile anlaşmamanızı tavsiye ederiz. Birçok banka ile görüşün faiz oranları, ödeme seçenekleri, erken ödeme imkanları, dosya masrafları ve aylık net ödeyeceğiniz tutar gibi konuları muhakkak net bir şekilde konuşup, anlamınızı öneririz.

 

www.ihtiyacimkredi.com olarak ziyaretçilerimize krediler ile alakalı tüm durumlar için bilgilendirme ve banka faiz oranları, masrafları ile alakalı her bilgiyi paylaşmaya devam edeceğiz.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir