Kategoriler ...

Kredi Alırken Hayat Sigortası Nedir?


İhtiyaçlarımız için kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Bu kredileri her çektiğimizde belli masraflar ödemek zorundayız. Dosya masrafı, hayat sigortası gibi. Peki kredi alırken ödemek zorunda kaldığımız hayat sigortası nedir, ne iş yarar inceleyelim.

 

İhtiyacınız ne olursa olsun ister araba ister ev ister kobi kredisi her kredi de dosya masrafı ile faiz haricinde bir de hayat sigortası masrafı vardır. Bazı bankalar bu hayat sigortası yaptırılmadan kredi çekemeyeceğimizi söyler. Siz ne kadarlık kredi çekerseniz çekin, vadesi ne olursa olsun bu sigorta karşınıza çıkar. Genel olarak küçük meblağlı kredilerde sorun olmamakta her iki taraf içinde ama rakam büyüdükçe tüketici olmasa olmaz mı, banka olmadan olmaz mücadelesi başlıyor.

Konut kredilerinde hayat sigortası, DASK ve konut sigortası tüketiciye paket halinde sunuluyor. İhtiyaç kredisi alırken sadece hayat sigortası olarak karşınıza çıkar. Taşıt kredilerinde  ise Kasko, zorunlu trafik  sigortası ile beraber bir paket halinde hayat sigortası tüketicinin karşısına çıkıyor.

Hayat Sigortası Ne İşimize Yarar?

Bankalar kredi verirken illa hayat sigortası yaptırmalarının sebebi herhangi bir sebepten verdikleri paranın geri dönmesinin sakatlanmasını istemezler. Özellikle ölüm gibi bir durumda hayat sigortası devreye giriyor. Burada önemli bir detay madem bu kadar para vereceğiz sigortaya poliçe maddelerini iyi okumak lazım. Çünkü bazı sigorta şirketleri borcun tamamını karşılamıyor ve mirasçı zor duruma düşebiliyor. Bir de bir çok hayat sigortası sadece ölüm halinde geçerli oluyor. Sakat kalmak, kaza geçirmek gibi durumlar hariç bırakılıyor. Eğer ki ölüm ihtimali taşıyan bir hastalığınız varsa (diyabet, tansiyon, kalp gibi) kontrol altında tutulabilen bir hastalık olsa dahi ölüm hali gerçekleştikten sonra sigortalar ödeme yapmayı ret edebiliyor. Böyle bir durumda poliçenizde bu hastalıkları tam bildirmeniz yararlı olacaktır.

Hayat sigortası, tüketicinin hastalıklarına, kredi miktarına ve kredi vadesine göre ücretler farklılık göstermektedir. Bankanın anlaşmalı olduğu sigorta firmasının da fiyatları da ayrı bir rol almaktadır.Eğer ki bankanın anlaşmalı sigorta firması size pahalı geliyorsa daha uygun fiyatlı bankanın istediği şartları sağlayan hayat sigortası yaptırabiliyorsanız kendiniz de yaptırabilirsiniz. İlla ki bankaya daha doğrusu bankanın anlaşmalı olduğu yere yaptırmak zorunda değilsiniz.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir