Kategoriler ...

Kredi Puanı Yükseltmek İçin Ne Yapmalıyım?


 Kredi puanı bir çok kişinin kredi ve kredi kartı almasındaki en büyük engel durumundadır. Kredi puanı düşmesi bir tür finans kuruluşlarının güven kaybıdır.

Bunda en büyük etken kişinin kredi yada kredi kartı ödemelerini sürekli aksatmasıdır. Her ne kadar kredi puanı düşme ve yükselmesi için sürekli kredi ve kredi kartı ödemeleri ileri sürülse de artık kişinin adına kayıtlı GSM faturaları, internet faturaları gibi ödemeler ile Evkur gibi taksitli ödeme yapan kurumlarında ödemeleri artık finans sistemlerine kayıt altında olması sebebiyle buralara yapılan ödemelerde olumlu ya da olumsuz olarak etki etmektedir.

 

Kredi puanını yükseltmenin yegâne temeli düzenli ödemedir. Adınıza oluşan bütün borçlarınızı düzenli ödemeniz gerekmektedir. Bu konuda yanlış yargılardan biri de 2 ay gecikmeli yada hiç ödenmemiş kredi / kredi kartı borcunuzdan sonra 2 ay düzenli ödeyince kredi puanı dengeleneceği düşüncesidir. Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Kredi puanı çok hızlı düşer ama çok yavaş yükselir. Eğer kredi puanınız 1499 puanın altına indikten sonra tedbir almanız iyi olacaktır.

Bankalar 1 – 699 puan arasını Aşırı Riskli, 700 – 1099 puan arasını  Orta Riskli , 1100 – 1499 puan arasını Az Riskli, 1500 – 1699 puan arasını İyi, 1700 – 1900 puan Çok İyi olarak değerlendirilmektedir.  Buna göre değerlendirme yapan bir banka puanı 1 – 699 arasında olan bir vatandaşa hızlı bir ret cevabı, 1500 ve üzeri puanı olan bir vatandaşa da kredi miktarına göre hızlı bir onay verecektir.

Aşırı Riskli gruptaki bir vatandaşın kredi veya kredi kartı alma süreci biraz uzun olacaktır. Bunun için yapması gerekenleri özetlersek öncelikle nereden ne alışveriş yaparsa yapsın banka kartını kullanmalıdır. Bankalar kendinden alışveriş yapan müşterilerini sever ve düzenli ödemeleri de takip eder. Bankanızdan otomatik ödeme talimatları verip adınıza kayıtlı faturalarınızı banka hesabından ödeyin. Bunun sizin için yıllık kart ücreti gibi masraflardan da kurtulmak gibi avantajları da olacaktır. İlerleyen aşamada çalıştığınız bankadan düşük limitli bir kredi kartı temin edebilirsiniz. 1000 TL veya daha düşük limitli bir kredi kartı ile başlatabilirler. Her ay sonu kredi kartınızın tüm ekstre borcunu ödeyin. Fakat bu kredi kartını almanız hemen 1 – 2 ay sonra mümkün olmayacaktır. Hesap ekstrenizi, faturalarınızı vb tüm ödemelerinizi hem bankadan hem de düzenli yaptıktan sonra yaklaşık bir yıl sonra kredi puanınız 1500 üstüne çıkacaktır. Bu da çok yüksek miktarda olmayan (100.000 TL ve üstü gibi) kredilerinizin onaylanma ihtimalini sizin lehinize çevirecektir.

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir