Kategoriler ...

EFT Nedir, EFT Saatleri ve Hesaba Geçme Süresine Dair Bilgiler


Banka kullananların en çok sorunlarından biridir EFT zamanı. EFT yani Bankalar arası Türk Lirası aktarım sistemi ve müşteriler arası Türk Lirası aktarım sistemi, Türk lirası üzerinden yapılan ödeme işlemlerinin elektronik ortamda gerçek zamanlı brüt mutabakatını sağlayan sistemdir.

EFT Saatleri genel olarak sabah 09:00 ile 17:30 arasındadır. Bazı bankalar işlemlerin sağlığı açısından  16:30’dan sonra internet bankacılığından EFT işlemlerine izin vermemektedir. Fakat, telefon veya yazılı talimat ile 17:30’a kadar EFT yapabilmek mümkün.

EFT işlemlerin yapılması ile ilgili sistemde tüm sorumluluk Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına (TCMB) aittir. Paranın bir bankadan öteki bankaya geçme süresi ile ilgili durum yoğunlukla alakalıdır. EFT yapacak kişinin ilk olarak dikkat etmesi gereken konu, müşterisi olduğu bankanın EFT saatleri olmalıdır. Yapılan para transferi aynı gün içerisinde belirtilen bankaya transferi gerçekleşir. Transfer işlemi bankanın işlem yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Normal zaman diliminde 5 ila 10 dakika arasında gerçekleşen transfer, ay başı ve cuma günleri gibi yoğun günlerde 30 dakika ila 3 saat arasında sürebilmektedir. Eğer EFT saatleri dışında farkında olmadan transfer işlemi gerçekleştirmişseniz sonraki ilk iş günü transfer tamamlanır. Cuma gününe denk gelmiş ise bu olay bir sonraki ilk iş günü olan pazartesi günü gerçekleşecektir. Cumartesi günü EFT işlemi gerçekleşmez. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği mali iş günleri hafta içidir.

ihtiyacimkredi.com olarak ihtiyacınız olan krediler, kredi kartlarına dair bilgilendirmelerin haricinde günlük hayatta ihtiyacımız olan bankacılık ve finans sektörüne dair bilgileri de paylaşmaktayız. Yazılarımızı takip etmeye devam edin kazançlı çıkın.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir